ניתן לחסוך בבניה?

13.12.16

:שתף עם החברים שלך

  • Dec.13.2016
צילום :

אני אתחיל מניסיוני האישי…כאשר רכשנו אני וזוגתי מגרש הרגשנו שזהו עכשיו החלק "הקל"  מגיע תיכננו בראשנו מה היינו רוצים ראינו בתים תיכננו את המודל שאנחנו רוצים וכמובן התחלנו לבדוק אדריכלים, מצאנו אדריכלית מקסימה והגענו לשלב הסקיצה הסופית מכאן התחלנו את המסע לאישור מול הרשויות וכו’ והנה הגענו לתכל’ס חיפשנו קבלן התייעצנו בדקנו ראינו עבודות ועמדו בפנינו כמה אפשרויות. 

1.בניה עד מפתח - יתרונות: חוסך זמן, קביעת מסגרת תקציב מראש, התעסקות מול גורם אחד (הקבלן), 

                            חסרונות: יקר, סטנדרט נמוך עד בינוני, כל שינוי שצץ גורר עלויות נוספות ומייקר את הבניה,            

                                          וחשוב..כאשר בונים באופן עצמאי הרצון הוא להוציא את המקסימום ולחסוך.

2.בניה בשלבים -   יתרונות: חיסכון משמעותי בעיקר, גמישות, מציאת ספקים וקבלנים זולים, הנאה (לא לכל אחד)      

                            חסרונות: זמן זמן וזמן, חוסר ידע יכול להוביל להפסד, התעסקות עם בעלי מקצוע לא אמינים, 

                                          תהליך הבניה הרבה יותר זמן.

3.לשכור מפקח בניה - יתרונות:  מפקח הוא בעל מקצוע שמכיר את העבודה, התמודדות מול קבלנים ש”מעגלים 

                                                פינות, המלצות לבעלי מקצוע שהוא מכיר וכך יחסוך לנו ריצות הצעות מחיר וזמן.

                                   חסרונות: עלויות, לעיתים בעלי מקצוע שהוא עובד איתם לא בהכרח נותנים את המחיר   

                                                 הכי משתלם.

אז ישבנו פירקנו את העלויות לכל שלב ולכל עבודה ועל פי התייעצות עם קבלנים ובעלי מקצוע לגבי עלויות חשבנו

שלאור התקציב הדל כדאי לקחת את הסיכון אבל בזהירות וחשדנות וללכת על אופציה 2.בניה בשלבים החוויה היתה מאתגרת לחיוב ושלילה, לחיוב: כי למדנו על ענף הבניה כמה ניתן לחסוך כסף, החוויה כל הזמן גרמה לנו לצאת מ”הקופסא”, והכי מעניין שיצאנו מורווחים כלכלית! כן…חסכנו הרבה מאוד כסף!. לשלילה: התעסקות עם קבלנים, התרוצצות בלתי פוסקת, תיאום עבודות בין קבלנים, בדיקה מקיפה של כל עבודה בכל תהליך העבודה לראות שאנחנו מקבלים את הטוב ולא היו לנו קיצורי דרך, להיעזר בחברים שבנו וללמוד ממה להימנע.

אכן…היה מאתגר מאוד אבל בסוף הרגשנו ששיחקנו אותה חסכנו הרבה מאוד כסף, מצאנו קבלנים וספקים שסיפקו עבודות על פי המפרט ויותר מכך במחירים ממש טובים והרבה יותר נמוך מ”מחיר השוק” ועדיין הרוויחו את לחמם ביושר. גילינו שהפערים הם של עשרות אחוזים וזה ממש הציק לנו שיכולנו להפסיד הרבה מאוד כסף אם לא היינו נכנסים לעובי הקורה ובודקים ושואלים ולוקחים הצעות מחיר ועושים השוואות, כמו כן  שצריך להיות תמיד עם היד על “הדופק” ולבדוק את הקבלנים כל הזמן שהם מספקים את שביקשנו, לבדוק את הקבלנים מול הרשויות שאכן הם עם התעודות המתאימות, כל תשלום שמתקבל על ידנו מתבצע לאחר שסיפקו את העבודה לשביעות רצוננו ומתקבל אישור ובחשבונית מס על ידי הקבלן,  כאשר ספק מוסר סחורה לאתר הבניה היא נבדקת מול המוביל שהכל נמצא כמו שהוזמן שהסחורה לא פגומה ולא חסרים מוצרים.

נציין שנעזרנו בכל מי שיכולנו ולא התביישנו לשאול ותמיד שמחו לעזור לנו ולתת עצה טובה ו”אזהרות” אבל…היה שווה קודם כל כי חסכנו כ - 20% מהתקציב וגילינו שישנם ספקים “קטנים” שמוכרים סחורה מצוינת במחיר זול משמעותי מחברות גדולות שישנם בעלי מקצוע מעולים עם מחירים ממש טובים שגם נותנים עצה טובה אבל הם לא מוכרים ומגיעים אליהם “מפה לאוזן”.

מה שפיצה אותנו על כל ההתרוצצות היה שריהטנו את כל הבית והכל חדש, נכון…לא כל אחד בנוי להתרוצצות הזו אבל כולנו רוצים לחסוך וזה ניתן לכן הקמנו את “קונים בונים” בכדי לתת במה ולעזור להרבה אנשים שרוצים לבנות לשפץ לחדש ולעצב את הבית במחירים טובים והוגנים ולחסוך לכם כסף.

אז השאלה האם ניתן לחסוך בעלויות בניה? כן! השאלה הפופולרית בתחום היא “כמה עולה בניה למטר ?” ישנם הרבה מדריכים לחישוב עלויות בניה שניתן למצוא ברשת הרבה יועצים ועצות תחשיבים מתמטים אך כששואלים בעלי מקצוע קבלנים אדריכלים ועוד בעלי מקצוע בתחום הם ינקבו במגוון מספרים כי אין מדע מדויק לרצונות של כל אחד ולסטנדרט גימור בניה של כל אחד, נכון ישנם מחירים יחסית קבועים בעבודות מסוימות אך בשאר ישנם פערים גדולים.